Bujar Farudin Leskaj.
Ka lindur nė 3 korrik 1966, nė Vlorė.
I martuar dhe ka kater femije
Grada shkencore: Doktor i Shkencave ekonomike.
Edukimi:
   UT, Fakulteti Gjeologji-Miniera - 1990;  Inxhinier nafte
   UT, Fakulteti i Ekonomisė, Dega Financė - 1998; Ekonomist
   UT, Fakulteti i Drejtėsisė - 2002; Jurist
   Universiteti i Nebraskės - Lincoln, SHBA, Departamenti i Menaxhimit
   (Diplomė pėr mėsimdhėnie nė nivel   masteri nė Administrim publik) - shkurt-qershor 2003.
   UT, Dhoma Kombėtare e Avokatėve, titulli Avokat - 2004;
   Universiteti Bamberg, Gjermani - specializim pėr Financat publike - 2005 (shkurt).
   Shkolla e Studimeve tė thelluara pasuniversitare pranė Fakultetit tė Ekonomisė (2002-2006);
   Master nė Financė ( Qershor 2006 )
   Doktor i Shkencave ekonomike (nė fushėn e financės), dizertacioni i mbrojtur pranė
   Universitetit tė Tiranės, Fakulteti Ekonomik me temė: "Senjorazhi dhe disa probleme tė  tij nė 
   Shqipėri" (2009).

Veprimtaria profesionale:
      1993-1994: doganier nė Degėn e Doganės, Vlorė,
      1994-1997: Kryetar i Degės sė Doganės, Vlorė,
      1997 (prill-gusht): Nėndrejtor i Pėrgjithshėm i Drejtorisė sė Pėrgjithshme tė Doganave,
      2000-2005 pedagog nė UT, Fakulteti i Ekonomisė, Departamenti Financė, Lektor i lėndės 
      “Paraja dhe Banka”,
      2005 - 2009 pedagog i jashtėm nė UT, Fakulteti i Ekonomisė,
      Tetor 2009 e nė vazhdim  pedagog nė UT, Fakulteti i Ekonomisė, Departamenti Financė,
      Lektor i lėndėve “Paraja dhe Banka”, “Financė”.
Veprimtaria politike:
     1997 (janar): anėtar aktiv i PD-sė;
     2001-2005: anėtar i Bordit financiar tė PD-sė;
     2001 e nė vazhdim: anėtar i Kėshillit Kombėtar tė PD-sė zgjedhur nga Kuvendi i 7-tė, i 8-tė
     (2005) dhe i 9-tė (2009),  Kombėtar tė Partisė;
     2005 - 2009: Deputet i Kuvendit te Shqiperise
     Legjislatura:          XVII
     Zona zgjedhore:        94
     Qarku:                 Vlorė
     Nr. i votave:         6272
     Pėrqindja:             48%
     Shtator 2005 - Mars 2007: Ministėr i Turizmit, Kulturės, Rinisė dhe Sportit
     2007 - 2009. Anėtar i delegacionit tė pėrhershėm tė Parlamentit nė Asamblenė Parlamentare
     tė NATO-s.
Librat e botuar:
   1 - "Pėrfaqėsuesit e Vlorės nė Kuvendin e Shqipėrisė, 1912-2009", Tiranė 2009
   2 - "Brenda dhe Jashtė…PARLAMENTIT (maj 2007-maj 2009)", Tiranė 2009
   3 - "Senjorazhi” – Punim Doktorature, Tiranė 2009
   4 – “Paraja dhe Banka” (Cikėl Leksionesh), Tiranė 2011
   5 – “Leksione nė Financė” (Pjesa e I), Tiranė 2011;
   6 – “Muzat e Qėndresės” (Nėpėr libra tė kryqėzuar) – Tiranė 2011.
 Tė tjera:

- Botime nė Revista periodike shkencore.
- Artikuj ne shtypin e perditshem
- Pjesėmarrje nė Konferenca shkencore.

 

 
© 2005- 2014, Bujar Leskaj. - Te gjitha te drejtat e rezervuara.